RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Kov 07, 2023

Diskusija „Is Europe ready to face hardships in support of Ukraine?”

Kovo 1 d. Rytų Europos studijų centras (RESC), bendradarbiaudamas su „Chatham House” Rusijos ir Eurazijos programa bei Lietuvos ambasada Londone, surengė diskusiją „Is Europe ready to face hardships in support of Ukraine?”.

Diskusijos metu aptarta Ukrainos vieta Europos saugumo sistemoje ir Europos pasirengimas tęsti paramą Ukrainai karo akivaizdoje. Renginyje įžvalgomis dalijosi Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen; „Chatham House” Rusijos ir Eurazijos programos direktorius James Nixey; RESC vyr. tyrimų vadovas Tomas Janeliūnas; Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis; Jungtinės Karalystės parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Alicia Kearns; „Chatham House” Rusijos ir Eurazijos programos asocijuota bendradarbė Joanna Szostek.

Kaip diskusijos pradžioje pastebėjo RESC vyr. tyrimų vadovas, neturėtume susikurti iliuzijų, kalbėdami apie Rusijos bejėgiškumą. „Silpnesnė Rusija nereiškia mažiau pavojingos Rusijos. Vladimiras Putinas įtikinėja visuomenę, kad Rusija kovoja prieš NATO. Taip pat rusams yra kartojama, kad tai yra egzistencinis, totalinis karas“, – teigė T. Janeliūnas.

V. Čmilytė-Nielsen antrino Janeliūnui, pridurdama, kad Rusijos valdžia yra pasirengusi ilgalaikei konfrontacijai su Vakarais. „Ateitis priklauso nuo kolektyvinio Vakarų atsako ir atskirų valstybių pastangų. Negali būti grįžimo prie „įprastos veiklos“. Taip pat Rusijos ir Baltarusijos sportininkams turi būti uždrausta dalyvauti Paryžiuje vyksiančioseolimpinėse žaidynėse. Be to, Rusijos įšaldytas turtas turi būti panaudotas Ukrainos atstatymui. Tam reikėtų sukurti atitinkamus mechanizmus“, – pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen.

Diskusijos metu A. Kearns atkreipė dėmesį, kad pastaruosius du dešimtmečius Vakaruose buvo naiviai tikimasi, jog autokratinės valstybės gali tapti demokratiškomis. „Buvo klaidingai manoma, kad rinkos ekonomika, demokratija ir vertybės yra tokios įtikinamos, jog autokratai taps demokratiškesni. Tačiau norint kovoti su autoritarizmu, būtina didinti atsparumą. Privalome užtikrinti tai, kad Rusija negalėtų atkurti savo pajėgumų per 10 ir daugiau metų, – sakė A. Kearns, – Jei pagal šiuo metu galiojančius įstatymus Rusijos įšaldytas turtas negali būti panaudotas Ukrainos atstatymui, tuomet reikia keisti įstatymus“.

Diskusijos įrašą (anglų k.) galite rasti čia.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.