Lapkričio 29 d. Rytų Europos studijų centras, bendradarbiaudamas su Kanados ambasados biuru Lietuvoje, surengė apskritojo stalo diskusiją „Moterys kovinėse operacijose: kodėl tai vis dar tabu?“.
Įžanginį žodį tarė Ukrainos Moterų informacinio konsultacinio centro įkūrėja Olena Suslova ir Ukrainos gynybos ministerijos Teisės departamento atstovė Inna Zavorotko. Remiantis oficialiais Ukrainos Gynybos ministerijos duomenimis, šiuo metu Ukrainos ginkluotosiose pajėgose tarnauja 60 tūkst. ukrainiečių moterų. Kaip pažymėjo I. Zavorotko, yra dvi pagrindinės šio skaičiaus ginkluotosiose pajėgose priežastys, susijusios su visuomene ir valstybės politika: „Ukrainoje turėjome dvi dideles moterų įsitraukimo į Ukrainos ginkluotąsias pajėgas bangas – 2014 m., kai prasidėjo ginkluotas konfliktas tarp Rusijos federacijos ir Ukrainos. Taip pat 2022 m., prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą. Moterys, kaip Ukrainos visuomenės dalis, yra labai aktyvios ir pasirengusios reaguoti į bet kokias aplinkybes, įskaitant karą ir kovinius veiksmus, kurie vyksta Ukrainoje. Jos pasirengusios ginti savo šalį ir kovoti už šalies nepriklausomybę“.
Diskusijos metu Kanados ginkluotųjų pajėgų atstovės – pulkininkė leitenantė Leona Ahn, kapitonė leitenantė Tammy Audet, majorė Valerie MacEachern ir kapitonė Joannie Latulippe – pasidalijo savo įžvalgomis apie moterų vaidmenį saugume ir gynyboje, transformacinės lyderystės bei lyčių įvairovės svarbą kariuomenėje. Taip pat prelegentės atkreipė dėmesį į tai, kad visuomenėje vis dar išlieka gajūs stereotipai – manoma, jog vyrai yra raccionalesni, turi daugiau kompetencijos ir žinių, nei moterys. Kalbėdamos apie lyčių lygybę, Kanados ginkluotųjų pajėgų atstovės taip pat atkreipė dėmesį į tai, kaip misijos Afganistane ir Irake pakeitė požiūrį į moteris kariuomenėje.
Renginio metu kalbėta apie situaciją Ukrainoje bei tai, kaip Kanados ginkluotųjų pajėgų atstovės emociškai jaučiasi atvykusios į Latviją konflikto metu. Kaip pažymėjo prelegentės, karo Ukrainoje akivaizdoje vyksta kova už vertybes, suverenias sienas, o vasario 24-oji privertė suprasti, kad laisvės negalime laikyti savaime suprantamu dalyku ir turime būti už ją dėkingi.