Spalio 27 d. Rytų Europos studijų centre vyko tradicinė formato „Kava ir tarptautinė politika“ diskusija, šįkart apie Lietuvos indėlį Moldovos kelyje į Europinę integraciją.
Renginio metu daugiausiai dėmesio skirta Moldovos kelio į Europos Sąjungą klausimų aptarimui. Išskirtas pozityvus, tvarus Moldovos visuomenės ir valdžios ES vertinimas, kuris sparčiai auga ir yra susijęs su socioekonominėmis aplinkybėmis. Nors praeitais metais Moldova nerimavo dėl išaugusių energetinių išteklių kainų, Rumunija jai padėjo išspręsti kilusias problemas. Išskirta, jog būtent ši valstybė teikia daugiausiai finansinės ir politinės paramos. Pabrėžta, jog donorų bei dvišalė parama yra stipri, pakankama, kad patenkintų poreikius ir tikslus, kurie keliami šiai valstybei. Daugiausiai paramos skiria Europos Sąjunga, tačiau matoma ir JAV parama.
Diskusijos metu aptarti pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria Moldova. Pirmasis – pasaulio saugumo situacija, ypač kaimyninėje Ukrainoje vykstantis karas. Yra žinoma, jog Padniestrėje yra nuolatinė rotacinė Rusijos kariuomenė, todėl Moldovos valdžia yra susirūpinusi dėl galimos Rusijos agresijos. Užšaldytas konfliktas Padniestrėje yra jautrus Moldovai integruojantis į Europos Sąjungą. Pabrėžta, jog tarptautinėse derybose yra svarstomi keli variantai sprendžiant šį iššūkį, vienas jų – galimybė tarptautinei organizacijai administruoti šią teritoriją. Jos svarba ES didelė, nes per ją jau šiuo metu eksportuojama nemaža dalis prekių.
Aptarta ir teismų reforma Moldovoje, kuriai skiriama daug dėmesio, kadangi tai yra vienas pagrindinių reikalavimų iš ES. Kuriamos tarptautinės teisėjų, prokurorų atrankos, jog šalyje mažėtų korupcijos lygis. Teisės viršenybės principas šioje šalyje dar nėra pilnai išpildytas.
Kita problema, kelianti nerimą Moldovai, yra dezinformacijos atakos. Lietuva, kartu su kitais partneriais (JAV, ES) dalyvauja vykdomuose mokymuose, kuriuose akcentuojamas atsparumas dezinformacijai. Pabrėžta, jog šalis susiduria su nuolatinėmis atakomis prieš provakarietiškus Moldovos politikus.
Dar viena problema – silpni Moldovos administraciniai gebėjimai, kurie yra susiję su aukštu korupcijos lygiu ir žmogiškųjų resursų trūkumu. Yra suvokiama, jog reikalinga ne tik politinė valia, valdžios nusiteikimas, bet ir žmogiškieji ištekliai, kurių šiai šaliai trūksta. Būtent silpna Moldovos administracinė sistema apsunkina reformų įgyvendinimą.