Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Lap 07, 2023

Apklausa: tarp pasaulio lyderių lietuviai ir toliau palankiausiai vertina V. Zelenskį

Nuotraukos šaltinis: Ukraine Presidency/ ZUMAPRESS.com/ Scanpix

Rytų Europos studijų centro (RESC) užsakymu atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, jog ir šiemet tarp žinomiausių pasaulio lyderių daugiausiai palankumo sulaukia Ukrainos prezidentas Vlodymiras Zelenskis. Jis vidutiniškai vertinamas 7,3 balo iš 10 galimų. Prieš metus V. Zelenskio vertinimas siekė 7,8 balo.

„Lietuvoje V. Zelenskis ir toliau matomas kaip ryškiausias pasaulio lyderis, kuris vertinamas už ryžtą ginti savo šalį nuo Rusijos agresijos, – teigė RESC vyriausiasis tyrimų vadovas Tomas Janeliūnas. – Tai, žinoma, susiję su bendra Lietuvos visuomenės parama Ukrainai. Kita vertus, galime pastebėti, kad didžiulis V. Zelenskio populiarumas, stebėtas prieš metus, jau šiek tiek slopsta. 2022 metais net 36 proc. apklaustųjų V. Zelenskiui skyrė 10 balų. Šiemet maksimalų vertinimą Ukrainos prezidentui skyrė jau 26 procentai respondentų.“

Kiti Vakarų šalių lyderiai vertinami labai panašiai, kaip ir prieš metus. JAV prezidentas Joe Bidenas šiemet įvertintas 6,1 balo (2022 m. – 6,2), Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas – 5,6 balo (2022 m. – 6), Vokietijos kancleris Olafas Scholcas – 5,1 balo (2022 m. – 5,3). Šiemet į apklausą pirmą kartą įtraukta ES Komisijos vadovė Ursula von der Leyen surinko 5,5 balo. Nedaug keitėsi ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos vertinimas: šiemet vidutinis jo vertinimų rodiklis buvo 6,5, o pernai – 6,7 balo.

Nepalankiausiai vertinamas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas – jo vertinimų vidurkis siekia vos 0,8 balo (prieš metus – 0,7 balo). Tarp nepalankiausiai vertinamų užsienio valstybių lyderių – Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka (1,3 balo), Kinijos prezidentas Si Dzinpingas (2,4 balo) ir buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas (3,7 balo).

„Bendra tendencija yra akivaizdi: autoritarinių šalių vadovai Lietuvoje yra vertinami itin nepalankiai. Įdomu tai, kad Kinijos vadovas Si Dzinpingas stoja į nemėgstamiausių lyderių gretą šalia A. Lukašenkos ir V. Putino, – pastebi T. Janeliūnas. – Tai rodo, kad lietuviai netiki Kinijos patrauklumu. Per pastaruosius metus Lietuvos gyventojai nuo gana neutralių komunistinės Kinijos ir jos lyderio vertinimų savo nuostatas pakeitė į akivaizdžiai neigiamą požiūrį.“

Buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo vertinimas Lietuvoje dar labiau sumenko. Per metus D. Trumpo vertinimo vidurkis krito nuo 4,2 balo iki 3,7 balo. „Tikėtina, jog tai susiję su D. Trumpo kontroversiškais pareiškimais dėl paramos Ukrainai, teisiniais iššūkiais JAV bei D. Trumpo keistai teigiamu požiūriu į Vladimirą Putiną, – teigia RESC politikos analitikas Adam Roževič. – Nepalankus vertinimas gali būti susijęs ir su bendru požiūriu į D. Trumpo prezidentavimo laikotarpį, kai netrūko priešiškumo ir diplomatinių konfliktų tarp JAV ir jos sąjungininkių. Lietuvoje Joe Bidenas yra vertinamas žymiai geriau – 6,3 balo. Toks skaičius gali būti paaiškinamas tvirta J. Bideno administracijos laikysena Ukrainos atžvilgiu, stabiliais euroatlantiniais santykiais bei nuosekliu J. Bideno dėmesiu Lietuvai – Lietuvos vardo paminėjimais savo kalbose ir vizitu Vilniuje per NATO viršūnių susitikimą.“

Rytų Europos studijų centras tradiciškai užsako visuomenės nuomonės tyrimus, siekiant įvertinti Lietuvos gyventojų nuostatas užsienio ir vidaus politikos klausimais. Reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą 2023 m. rugsėjo 20 d. – spalio 9 d. atliko nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 1 017 respondentų, tyrimo rezultatai reprezentuoja šalies gyventojų nuo 18 iki 75 metų nuomones ir vertinimus. Apklausos paklaidos gali siekti iki 3,1 procento.

Tomas Janeliūnas – Vilniaus universtiteto, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius nuo 2015 metų. Vilniaus universtitete 2006 m. apsigynė socialinių mokslų daktaro disertaciją.

2013-2018 m. vadovavo TSPMI Tarptautinių santykių katedrai. 2009-2020 m. – vyriausiasis žurnalo „Politologija“ redaktorius. 2007-2017 m. redagavo žurnalą „Lithuanian Foreign Policy Review“. 2010-2019 m. – žurnalo „IQ“ politikos redaktorius, apžvalgininkas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ekspertas (rengiant Lietuvos nacionalinio saugumo strategijos peržiūrą), 2016 ir 2020 m. Ekspertas Europos Ekonomikos ir Socialinių reikalų komitete (EESC), rengiant pozicijas Review of the European Neighbourhood Policy (REX/458-EESC-2016) bei Towards a new European neighbourhood policy (REX/447-EESC-2015).

Adam Roževič RESC dirba projektų vadovu bei yra aktyvus Lenkų diskusijų klubo narys. Adamas prisideda prie renginių ir diskusijų organizavimo, kurios iškelia tautinių mažumų problemas vyriausybinėms ir ir nevyriausybinėms organizacijoms. Jis taip pat organizuoja Jaunojo politikos mokslininko mokyklą, kurioje jaunimas yra supažindinamas su skaidriais rinkimais, yra skatinama žodžio laisvė ir lygybė taip stiprinant demokratijos procesą Lietuvoje. Rytų Europos studijų centre Adamas taip pat prisideda prie studijų ir kitų rekomendacinių politikos vykdymo dokumentų rašymo bei padeda organizuoti aukšto lygio renginius.