PO KINIJOS – IRANAS. Mažiau nei po dviejų savaičių nuo savo vizito Kinijoje, kovo 12-13 d., A. Lukašenka apsilankėTeherane, kurio metu susitiko su Irano prezidentu Ebrachimu Raisi.
Pagrindiniu vizito rezultatu tapo bendradarbiavimo planas iki 2026 m., kuris apibrėžia dviejų šalių sąveikos gaires politikos, ekonomikos, mokslo ir technikos, konsulinės, švietimo srityse, o taip pat turizmo, žiniasklaidos, kultūros ir meno srityse. Irano vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad Iranas yra pasirengęs pasidalyti su Baltarusija savo ekonomikos plėtros sankcijų akivaizdoje patirtimi.
2022 metais prekybos apyvarta tarp Baltarusijos ir Irano siekė 100 mln. Dolerių. Tai trigubai daugiau, nei ankstesniais metais, o Baltarusijos eksporto į Iraną apimtys 2022 m. viršijo 81 mln. JAV dolerių (šešis kartus daugiau, nei prieš metus). Baltarusija Iranui daugiausia tiekia kalio trąšas, medieną, sintetinius siūlus, o daugiausiai importuoja maisto produktus.
Praėjus dienai po vizito JAV valstybės departamentas pareiškė, kad A. Lukašenkos vizitą į Iraną vertina gilėjančių Teherano ir Maskvos santykių kontekste. JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price‘as pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos nelaiko A. Lukašenkos nepriklausomą politiką vykdančia persona.
TUT.BY IR KOORDINACINĖS TARYBOS TEISMAS. Kovo 17 d. uždaryto Baltarusijos leidinio TUT.by vyriausioji redaktorė Marina Zolotova ir leidinio direktorė Liudmila Čekina buvo nuteistos po 12 metų laisvės atėmimo už vengimą mokėti mokesčius, ekstremistinius raginimus ir grėsmę nacionaliniam saugumui. Teismas nuo sausio 9 d. vyko už uždarų durų, todėl kol kas beveik nežinoma jokių jo detalių.
Kovo 6 d. Minsko miesto teismas rezonansinėje byloje už akių taip pat nuteisė baltarusių opozicinės Koordinacinės tarybos narius. Sviatlana Cichanouskaja gavo 15 metų bendrojo režimo pataisos darbų kolonijoje, Pavelas Latuška – 18 metų sustiprinto režimo pataisos darbų kolonijoje. Marija Moroz, Olgai Kovalkova ir Siarhejus Dylevskis buvo skirtos bausmės po 12 metų laisvės atėmimo.
Visi kaltinamieji buvo pripažinti kaltais dėl sąmokslo užgrobti valdžią antikonstituciniu būdu, ekstremistinio darinio kūrimo ir vadovavimo jam, viešų raginimų užgrobti valdžią ir kitų veiksmų, kuriais siekiama pakenkti Baltarusijos nacionaliniam saugumui. Jie taip pat buvo pripažinti kaltais dėl tyčinių veiksmų, kuriais buvo siekiama kurstyti socialinę neapykantą. S. Cichanouskaja taip pat pripažinta kalta valstybės išdavyste, o P. Latuška – piktnaudžiavimu valdžia ir stambaus masto kyšių ėmimu.
Kovo 14 d. S. Cichanouskaja pateikė apeliacinį skundą dėl šio nuosprendžio, siekiant užfiksuoti baudžiamojo proceso metu daromus pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus. S. Cichanouskaja teigė ketinanti galiausiai kreiptis į JT, o apeliacinis skundas yra žingsnis siekiant išnaudoti visas teisių gynimo galimybes nacionalinėje sistemoje, kad vėliau būtų galima siekti savo teisių apsaugos tarptautinėse institucijose.
EKONOMIKOS NUOSMŪKIS. Baltarusijos ekonomika vis dar traukiasi. Šalies BVP sausio-vasario mėn., palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 3,6 proc. ir siekė 30,3 mlrd. Baltarusijos rublių.
Baltarusijos nacionalinis bankas pranešė, jog apyvartoje daugėja grynųjų pinigų: kovo pradžioje apyvartoje buvo 7 mlrd. 282 mln. grynųjų Baltarusijos rublių, arba 313 mln. daugiau, nei vasarį. Ekspertai mano, jog tai gali būti ženklas, jog Baltarusijos nacionalinis bankas „įjungė pinigų spausdinimo mašiną“. Per 2022 metus gyventojų realiosios pajamos sumažėjo 3,6 procento.