Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Gru 15, 2021

Prancūzijos pirmininkavimas ES Tarybai: Bendrijos darbotvarkė, Paryžiaus prioritetai ir galimybės Lietuvai

Pagrindiniai akcentai:

  • Europos Komisija neseniai pristatė savo 2022 m. darbotvarkę, kurioje numatyta užbaigti derybas dėl svarbių klimato ir skaitmeninės politikos klausimų ir inicijuoti naujus bendradarbiavimo projektus gynybos, užsienio politikos ir pramonės srityse. Šią darbotvarkę koordinuos 2022 m. sausio–liepos mėnesiais ES Tarybai pirmininkausianti Prancūzija.
  • Globalios tendencijos priartino ES institucijų ir valstybių narių pozicijas prie ilgalaikių Prancūzijos prioritetų klimato, skaitmeninės politikos, gynybos ir pramonės srityse, todėl prezidentas Emmanuelis Macronas sieks Prancūzijos pirmininkavimo metu plėtoti savo „Europos suverenumo“ viziją.
  • Paryžiaus politiką taip pat motyvuos artėjantys prezidento rinkimai (2022 m. balandžio-birželio mėn.), kuriuose Macronas sieks iškovoti antrąją kadenciją. Rinkimai Prancūzijoje kuria ES politikos ir integracijos poliarizacijos riziką ir skatina Macroną skubinti apčiuopiamus ir rinkėjams aktualius sprendimus.
  • Pagrindiniai Prancūzijos prioritetai bus patvirtinti Komisijos pasiūlytus anglies dioksido mokestinį mechanizmą ir skaitmeninės rinkos reguliavimo aktą, institucionalizuoti „strateginės autonomijos“ logiką būsimojo ES „strateginio kompaso“ įgyvendinimo etape ir inicijuoti diskusijas dėl tolesnių ES reformų.
  • Lietuvos sprendimų priėmėjams svarbu ne vien identifikuoti pozityvaus įsitraukimo į Prancūzijos darbotvarkę galimybes, bet ir pasiruošti tam, kaip šią darbotvarkę gali pakeisti rinkiminė politizacija

Justinas Mickus yra Vyriausybės strateginės analizės centro politikos analitikas, Europos užsienio santykių tarybos (European Council on Foreign Relations) ir Rytų Europos studijų centro asocijuotasis tyrėjas. 2022 m. jis taip pat tapo Vokietijos Maršalo fondo Jungtinėse Valstijose programos „ReThink.CEE“ nariu. J. Mickaus analitinė veikla sutelkta į Europos Sąjungos integracijos, tarptautinės politinės ekonomijos, užsienio politikos ir didžiosios strategijos kūrimo klausimus. J. Mickus politikos mokslų ir tarptautinių santykių išsilavinimą įgijo Kembridžo (MPhil, 2021) ir Prinstono (BA, 2020) universitetuose.